OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września, czyli Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W naszej szkole w ramach działań Koła Miłośników Książki czytane były w tym dniu bajki i wiersze.

Od 2001 roku w dniu 29 września 2019 r. obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Do tegorocznej akcji, biblioteka zaprosiła wszystkie klasy nauczania zintegrowanego. Trzy z nich przekazały wspaniałe fotorelacje z tego wydarzenia (mgr Anna Taraszka, mgr Małgorzata Wielgus, mgr Wioletta Folta, mgr Ewa Jarek - DZIĘKUJEMY).

Klasa 1a wybrała do czytania wiersze Juliana Tuwima. Chętne pierwszaki czytały wiersze samodzielnie, wykazując się doskonałą techniką czytania, odpowiednią dykcją i intonacją. Klasa 3a spędziła ten czas z "Marcelką" autorstwa Marcina Pałasza.

W akcji głośnego czytania, przeprowadzonej w naszej szkole, udział wzięła także klasa 3b. Trzecioklasiści zapoznali się z jedną z najbardziej ulubionych książek dla dzieci: „Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany” z serii „Nela mała reporterka”. Każdy z uczniów samodzielnie, najlepiej jak potrafił starał się odczytać fragment opowiadania „Mały ocelot”. Wszystkim bardzo spodobały się przygody opisywane przez małą podróżniczkę, z zainteresowaniem słuchali o życiu ocelota i innych zwierząt zamieszkujących w afrykańskiej dżungli. Po lekturze uczniowie zastanawiali się, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać. Następnie wykonali prace plastyczne, które przedstawiały egzotyczne zwierzęta. Poznając niesamowite przygody Neli, dzieci doskonale się bawiły. Radosne chwile spędzone na wspólnym czytaniu na długo pozostaną w ich pamięci.

Mam nadzieję, że głośne czytanie (zarówno w szkole jak i w domu) stanie się super - nawykiem. Głośne czytanie, przynajmniej 15 min. dziennie, może zdziałać cuda! Rodzicu i Nauczycielu, pomóż dziecku być mądrym.

Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę,  redukuje stres oraz buduje dobre  relacje;)