Oświęcim i Brzezinka. Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach

Oświęcim i Brzezinka.

Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach

Dnia 22 listopada klasy ósme szkoły podstawowej i klasy trzecie gimnazjalne wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do muzeum w Auschwitz-Birkenau -  niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1940-1945) oraz do Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach.

W Sanktuarium przewodnik pokazał im główny ołtarz i kaplice poświęcone świętym, a następnie zaprowadził ich do muzeum, które zostało poświęcone Całunowi Turyńskiemu.

Po wizycie w Łagiewnikach pojechali do pierwszej części muzeum, która znajduje się w Oświęcimiu - Auschwitz Birkenau. Przewodnicy pokazali im budynki, w których żyli więźniowie obozu, komorę gazowa oraz Ścianę Straceń, przy której przewodniczący każdej klasy zapalili pamiątkowe znicze. Następną częścią zwiedzanego muzeum było Kl Birkenau w Brzezince. Znajduje się tam rampa, na której odbywały się selekcje przywiezionych więźniów. To właśnie w tej części obozu zginęło najwięcej ludzi.

Na koniec zwiedzania podziękowaliśmy przewodnikom za oprowadzenie nas po obozie koncentracyjnym. Ta wycieczka uświadomiła nam, co tak naprawdę wydarzyło się w Auschwitz i pozwoliła lepiej poznać historię Żydów.