X ZJAZD SZKÓŁ JADWIŻAŃSKICH - KRAKÓW 2017

X ZJAZD SZKÓŁ JADWIŻAŃSKICH

- KRAKÓW 2017

Jak co roku, Wawel stał się miejscem spotkania szkół, należących do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej, by oddać hołd swojej patronce. Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa w wawelskiej katedrze. Szczególnym momentem było złożenie przez uczniów czerwonych róż oraz „Szkatułek miłosierdzia” u stóp ołtarza z Czarnym Krucyfiksem, miejscu w którym św. Jadwiga Królowa zawierzyła swój los i przyszłość państwa.

Perełka świętej Jadwigi  dla Gabrieli Gniewek uczennicy Szkoły Podstawowej z Lisiej Góry.

Chwilą, na którą wszyscy czekali była gala rozdania wyjątkowych nagród - „Perełek św. Jadwigi Królowej” oraz wybory „Królowej Roku 2017/2018”. Corocznie kapituła Queen Jadwiga Foundation Melbourne we współpracy z Rodziną Szkół Jadwiżańskich przyznaje „Perełki- św. Jadwigi Królowej”.

Nagroda przydzielana jest uczniom szkól podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy wyróżniają się osiągnięciami w nauce, zdolnościami, zaangażowaniem w życie parafii i Kościoła oraz otwartością na potrzeby innych.

Uczniowie-kandydaci do perełki powinni spełniać następujące warunki:

- być szczególnie uzdolnionymi w jakiejś dziedzinie,

- osiągać bardzo dobre wyniki w nauce,

- stawać w obronie słabszych,

- wykazywać inicjatywę w pomocy uczniom mniej zdolnym,

- wykazywać duże zaangażowanie w życie Kościoła Katolickiego.

Zakupione przez QJF perełki są przesyłane co roku na ręce Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej i posłużą do wykonania repliki Racjonału, który był zaprojektowany i być może w części wykonany przez Świętą Jadwigę. Królowa Jadwiga podarowała ten Racjonał Biskupom Krakowskim. Zbierane perełki na wykonanie kopii racjonału będą wyrazem hołdu i podziękowania dla Świętej Jadwigi Królowej za pontyfikat Jana Pawła II.

Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica klasy VI b ze Szkoły Podstawowej w Lisiej Górze – Gabriela Gniewek.

Perełka, którą otrzymała zostanie wszyta w replikę racjonału św. Jadwigi Królowej. Gabriela Gniewek została nagrodzona perełką jako jedyna uczennica szkół podstawowych w całej Polsce.

Gabrysia odebrała Perełkę i List Gratulacyjny 8 czerwca 2017 roku w Krakowie na Zjeździe Szkół Jadwiżańskich podczas uroczystości związanych z XX rocznicą kanonizacji Świętej Jadwigi.

Wyjazd do Krakowa umożliwił delegacji szkoły integrację ze środowiskiem ogólnopolskim oraz pozwolił na refleksyjne kroczenie śladami Patronki.

Jeszcze raz gratulujemy Gabrieli Gniewek – naszej wspaniałej, wyjątkowej PEREŁCE.