DZIEŃ AMERYKAŃSKI

sprawozdanie Krystiana Swedera - pobierz

W dniu 24 listopada po raz pierwszy w naszej szkole został zorganizowany Dzień Amerykański. Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo - był to czwarty czwartek listopada, a więc dzień obchodów Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych.

Przygotowania do tego Dnia rozpoczęły się znacznie wcześniej, gdyż już dwa tygodnie przed samym wydarzeniem został ogłoszony konkurs "Moje skojarzenia z USA". Technika i sposób wykonania  były dowolne. Prace uczniów, plakaty oraz makiety, były bardzo ciekawe. USA kojarzy się uczniom głównie ze sławnymi osobami, miejscami, symbolami, ale również z rodziną tam mieszkającą.

Pani mgr Beata Barwacz  przedstawiła  prezentację multimedialną, która miała na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami dotyczącymi rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, pierwszych kolonizatorów, historii powstania Święta Dziękczynienia, tworzenia się wielonarodowej kultury amerykańskiej,  dziejów  pierwszych Polaków w USA, podstawowych informacji dotyczących Polonii Amerykańskiej oraz Klubu Polonii Lisia Góra.

Następnie panie B. Barwacz i I. Galus przeprowadziły quiz sprawdzający, jak dużo uczniowie zapamiętali. Okazało się, że dużo. Żadne pytania, nawet te dotyczące dat i liczb, nie pozostały bez odpowiedzi.

Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w quizie, zostali nagrodzeni.

Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny.

I miejsce zajął                         Krystian Sweder        kl.5a

II miejsce                                 Sara Murzyn               kl. 4a

III miejsca były dwa             Sylwia Walus             kl. 4a,     Karol Chłopek     kl. 4a

Wyróżnione zostały prace:

•       Kingi Białas   kl. 5a
  •       Natalii Zugaj i GabrielPrusak  kl.5a
  •       Izabeli Kołton i Dominiki Pytel kl.6a
  •       Martyny Szatko   kl.4a
  •       Magdaleny Babiarz  kl.4a
  •       Mai   Kupiec  kl.4a

Pan dyrektor Jerzy Sadłoń wręczył dyplomy i nagrody, które w całości zostały ufundowane  przez Polonię Amerykańską /lisiogórską/ mieszkającą w Chicago. Dyrekcja szkoły oraz nauczyciel języka angielskiego B. Barwacz, a także cała społeczność uczniowska serdecznie dziękują Polonii Amerykańskiej za ufundowanie nagród oraz wszystkich elementów wystroju sali, w której odbyło się  spotkanie.