OGÓLNOPOLSKI ZJAZD SZKÓŁ IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W KRAKOWIE

OGÓLNOPOLSKI ZJAZD SZKÓŁ

IM. ŚWIĘTEJ KRÓLOWEJ JADWIGI W KRAKOWIE

W dniu 8 czerwca 2016 roku, uczniowie naszej szkoły przebywali w Krakowie na Ogólnopolskim Zjeździe Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi. Spotkanie połączone było z XIX rocznicą kanonizacji jedynej kobiety króla na polskim tronie.

8 czerwca, w rocznicę kanonizacji królowej Jadwigi, uczniowie z blisko 40 szkół w Polsce spotkali się przy relikwiach swojej patronki, wspólnie się modlili, a na ołtarzu pod czarnym Krzyżem złożyli czerwone róże. Następnie około tysiąc osób udało się do Łagiewnik gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia koncelebrowana przez biskupa Jana Zająca.  W tym dniu na wzgórzu Wawelskim rozbrzmiał głos dzwonu Zygmunt, który odzywa się tylko podczas wyjątkowych uroczystości.

Poczty sztandarowe szkół, stroje z epoki królowej Jadwigi i atmosfera spotkania robiły ogromne wrażenie nie tylko na zgromadzonych, ale również na turystach i pielgrzymach odwiedzających Sanktuarium przed zbliżającymi się Dniami Młodzieży. W auli odbyły się wybory Królowej Roku 2015/2016. Na scenie zaprezentowało się 12 kandydatek, które musiały się wykazać wiedzą na temat Królowej Jadwigi i opowiedzieć o swoich szkolnych dokonaniach. Wszystkie dziewczyny były wspaniale przygotowane.

W przyszłym roku powtórzymy spotkanie,  gdyż szkoły pod patronatem Królowej Jadwigi będą obchodziły 10 rocznicę powstania Rodziny Szkół im. Królowej Jadwigi do której należy ponad 200 polskich szkół. Będzie także XX rocznica kanonizacji Królowej Jadwigi.

Cytując słowa uczestników spotkania, które znaleźliśmy wśród wspomnień ze Zjazdu „Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci zarówno opiekunów, jak i uczniów pozostawiając w sercach tęsknotę za średniowieczną atmosferą Krakowa i uczuciem niezwykłej, rodzinnej więzi jadwiżańskich szkół”.

Bardzo cieszymy się, że mamy taką wspaniałą Rodzinę.