SZKOLENIE W ZAKRESIE POMOCY MEDYCZNEJ

10 czerwca w hali sportowej naszej szkoły ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego przeprowadzili szkolenie w zakresie pomocy medycznej. Uczniowie po wstępnym, teoretycznym wykładzie mieli możliwość w grupach pod kierunkiem fachowców ćwiczyć poznane procedury. Z ciekawością skupiali się wokół prowadzących zajęcia, aby wykonywać pierwsze czynności ratownicze, tj. sprawdzanie oznak życia, wzywanie pogotowia ratunkowego, układanie w bezpiecznej pozycji, masaż serca, sztuczne oddychanie, użycie defibrylatora, bandażowanie, unieruchomienie kończyn. Życzliwe, czasami żartobliwe odnoszenie się prelegentów do uczniów stworzyło miłą atmosferę, w której chętnie, bez oporów można było sprawdzać w praktyce nabyte wiadomości i umiejętności. Na koniec każdy uczestnik szkolenia otrzymał naklejkę z wydrukowanym hasłem: „Ważne życie, ważne zdrowie, dzwoń po ratunkowe pogotowie” i numerami służb ratunkowych czyli 999 oraz 112. Spotkanie upamiętnia też wspólna fotografia. Takie szkolenia dają nadzieję, iż nasi uczniowie nie będą bezradnymi gapiami w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy medycznej.