BOCHNIA 2015

UCZNIOWIE KLAS TRZECICH W KRÓLESTWIE SOLI

Rankiem dwudziestego siódmego marca wyruszył bus wiozący uczniów klas trzecich na niezwykłą – jak się później okazało – wycieczkę.  Celem była Kopalnia Soli w Bochni. Na miejscu przywitało ich zachmurzone niebo i uśmiechnięte panie – przewodniczki po solnym świecie.Podczas spaceru po korytarzach kopali dzieci spotkały dobrego ducha bocheńskiej kopalni – Skarbnika, który opowiedział im ciekawą legendę o kopalni soli.

Wszystkich zaskoczyła Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która miała charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodniczce w opowiadaniu o historii pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch mnicha cystersa, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Materiały filmowe, wyświetlane na wkomponowanych w naturalną solną scenerię holoekranach, stwarzają wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok. Po zwiedzaniu kopalni dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowo-rekreacyjnych i plastycznych w Komorze Ważyn. Rysunki wykonane przez uczniów okazały się „łapówką” dla Skarbnika, który nie tylko opowiedział wiele ciekawych historii związanych z kopalnią, ale także obdarował wszystkich woreczkami z solą.

Bogatsi o nowe wiadomości i pamiątki dla najbliższych uczniowie wrócili z wycieczki wczesnym popołudniem. Każdy z nich z nadzieją, że znowu odwiedzą podziemne królestwo, bo przecież obiecali to samemu Skarbnikowi