II Turniej Szachowy

II TURNIEJ SZACHOWY "LIS SZACHOWNICY" - KWIECIEŃ 2015

II Turniej Szachowy organizowany już drugi raz przez prezesa UKS „Lisek” Lisia Góra przy Zespole Szkół w Lisiej Górze pod wspólnym tytułem „Lis Szachownicy” przyciagnął do Lisiej Góry 82  zawodników niemalże z całej Gminy Lisia Góra oraz zaproszonych gości z powiatu tarnowskiego. W sobotnie przedpołudnie 18 kwietnia hala sportowa Zespołu  Szkół w Lisiej Górze przepełniona była duchem sportowej rywalizacji oraz sporą dawką emocji. Był śmiech, zdarzały się nawet łzy, ale przede wszystkim dobra zabawa poważnych umysłów. Stoły pełne pucharów, dyplomów i upominków, każdy może być zwycięzcą – mówi Andrzej Barwacz – organizator turnieju, oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół w jednej osobie.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim, organizatorem turnieju był UKS "LISEK" Lisia Góra, zaś pomysłodawcami i koordynatorami byli - prezes UKS „LISEK” i wicedyrektor Zespołu Andrzej Barwacz  oraz Pan Jerzy Kuca. Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwał sędzia Czesław Markiewicz. Sponsorem Głównym Turnieju był Jan Kuca - Firma "CERTECH".

Piękne szklane puchary zostały wykonane w pracowni artysty plastyka - Pana Ryszarda Pinasa.

Impreza nie mogłaby się odbyć bez firm i ludzi dobrej woli którzy zasponsorowali nagrody dla zwycięzców i pozostałych uczestników, oraz poczęstunek – w tym miejscu należy wymienić:

•    PREZES FIRMY „CERTECH” - JAN KUCA - GŁÓWNY SPONSOR
  •    KLUB PARAFII LISIA GÓRA W CHICAGO - PREZES SŁAWOMIR JARMUŁA
  •    DOM HANDLOWY „SOLO” - JANUSZ NOWAK  - LISIA GÓRA
  •    PIEKARNIA BARSZCZ - SAWCZAK: PIOTR BARSZCZ I SAWCZAK AGNIESZKA S.C., KOBIERZYN
  •    FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA „AJKA S.C.” - LISIA GÓRA - ALICJA I JANUSZ SARAD
  •    FIRMA  „BTSOFT” TADEUSZ I  BARBARA KUCA

Po rozegraniu 8 rund zwycięzcą okazał się Mariusz Żuławiński z Zaczarnia /zwycięzca równiez I turnieju/, który na przysłowiowym pudle stanął obok Andrzeja Papugi z Woli Rzędzińskiej oraz Rafała Poręby z Łowczowa.  Duże słowa uznania należa sie również dla Leny Mróz  z UKS Magnus Rzezawa oraz Gabrieli Łabędź z MSKS GAMBIT Tarnowiec za IV i V miejsce - zawodniczki te mają po 9 lat.

Tutaj należy wyróżnić uczniów naszego klubu przy Zespole Szkół w Lisiej Górze za dobre wyniki i charakter walki, lista wg miejsc:

Węc Michał

Olszówka Jakub

Łuszcz Jędrzej

Paluchowski Sebastian

Szczepanik Aleksander

Madura Jakub

Marciniec Mateusz

Sweder Krystian

Maziarz Damian

Szczepanik Jakub

Maziarz Adrian

Sweder Julita

Libirt Jakub

Libirt Karol

Małecki Maksym

Łuszcz Szymon

Oficjalne wyniki turnieju:

Było to niezwykłe w swej treści i formie spotkanie pasjonatów tej wbrew pozorom trudnej gry, wymagającej od zawodników ogromnej koncentracji i logicznego myślenia. Jednocześnie turniej był doskonałą formułą integracji międzypokoleniowej, integracji różnych środowisk, pokazaniem iż szachy są „sportem” dla wszystkich, niezależnie od wieku.  Zarówno organizatorom, uczestnikom, jak i sponsorom należą się słowa uznania za sprawność organizacyjną i poprawność merytoryczną  tak dużej imprezy sportowej.

INFO: Liczba federacji -1, liczba zawodników z rankingiem FIDE - 1, liczba kobiet - 25. Średni ranking turnieju 1123. Najstarszy uczestnik turnieju miał 88 lat (rocznik 1927), a najmłodsi 6 lat (rocznik 2009).

Wyniki całości turnieju na stronie:

Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem Klubu Parafii Lisia Góra w Chicago za ogromną pomoc w dofinansowaniu tak sprzętowym dla klubu szachowego oraz zakupu programu komputerowego do organizacji turnieji szchowych jak i książek dla naszych młodych szachistów w szkole.

Na stronie internetowej naszej szkoły - adres poniżej - w zakładce „KOŁO SZACHOWE” można znaleść adresy stron tak dla początkujących szachistów jak i już grających - zapraszamy.

Foto/info: Tomasz Łakoma