Wycieczka do Nowego Sącza 2014

Wycieczka klas 6b i 5b do Nowego Sącza

Jakiś czas temu razem z klasą 5b wybraliśmy się na wycieczkę do Nowego Sącza i zwiedziliśmy dużo różnych ciekawych miejsc. W Parku Etnograficznym dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w dawnych czasach i jakie tradycje pielęgnowali. Później zaprowadzono nas do kuźni, gdzie chłopcy wspólnymi siłami wykuli gwóźdź. „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”- tak mawiał cezar, a my mawiamy „Wszystkie drogi prowadzą do szkoły”. Stwierdzili tak niektórzy z nas, gdy przewodnik pokazał nam szkołę z dawnych lat. Po obejrzeniu jeszcze paru miejsc udaliśmy się na warsztaty drukarskie, gdzie każdy z nas wydrukował sobie dawnymi sposobami swoje imię. Oczywiście bez brudnych rąk się nie obyło. Po warsztatach zrobiliśmy się głodni, więc udaliśmy się do karczmy z tradycyjnymi polskimi daniami i już mniej tradycyjnymi napojami. Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie miasteczka. Odwiedziliśmy fotografa, zegarmistrza, gdzie zobaczyliśmy ciekawy zegar z kukułką, krawca, szewca i fryzjera. Byliśmy też w dawnej remizie strażackiej, gdzie zobaczyliśmy różne, we współczesnych czasach śmieszne pojazdy. Odwiedziliśmy sklep, na półkach, którego zobaczyliśmy kilka nazw do dzisiaj znanych firm. Na koniec zajrzeliśmy do apteki i gabinetu dentystycznego. Chyba nikt z nas nie powierzyłby swoich zębów tak wyposażonemu dentyście.

Do domów wróciliśmy zadowoleni, jednak bardzo zmęczeni. Na wycieczce dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji i myślę, że każdy z nas inaczej teraz spogląda na życie tych ludzi.