Ola w Senacie RP.

„Ola z Tatą w Warszawie”

„Tato, to w Tobie szukam przewodnika (…),

To Ty decydujesz o mojej przyszłości.”

27 listopada 2013 roku w Senacie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom drugiej edycji konkursu „List do Taty” organizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalika oraz senatora województwa małopolskiego profesora Kazimierza Wiatra.

Konkursowy list miał opisywać relacje z tatą i stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: „kim jest i co dla mnie znaczy mój tata?”

Podczas uroczystości konkursowe listy czytali aktorzy Rafał Królikowski i Wojciech Malajkat. A oto jak w dojrzały sposób, ukazując swoich ojców i potrzebę ich bliskości, pisali laureaci konkursu:

„Tato, to w Tobie szukam przewodnika, jakiego nie można znaleźć u nikogo innego. Słowa, które wypowiadasz, wszystko, co komunikujesz uśmiechem i co wprowadzasz, jako reguły obowiązujące w naszej rodzinie, ma nieskończony wpływ na moje życie. Kocham Cię, jak dziecko kocha swojego ojca. Mam tylko wrażenie, że nie jest to miłość obopólna. Wiem, że Twoje życie podporządkowane jest awansowi zawodowemu i zapewnieniu bytu naszej rodzinie. I tu właśnie pojawia się problem… (…) Bycie ojcem to bez wątpienia najtrudniejsze zadanie. Jako ojciec jesteś dla mnie pierwszym i najważniejszym mężczyzną w moim życiu. Nie powinieneś o tym zapominać. To Ty decydujesz o mojej przyszłości. Chciałabym, abyś popatrzył na siebie moimi oczami, i to nie ze względu na mnie, ale ze względu na siebie. Jeśli mógłbyś zobaczyć siebie takim, jakim ja Cię widzę, chociażby przez dziesięć minut, Twoje życie zmieniłoby się całkowicie”.

„Pokazywałeś mi świat i odpowiadałeś na tysiące trudnych pytań. Gdy nie znałeś odpowiedzi, to uczyłeś mnie, gdzie mam ich szukać, i szukałeś ich razem ze mną. Nauczyłeś mnie, że nie jest wstydem czegoś nie wiedzieć, że wstydem jest nie poszukiwać odpowiedzi”.

„Mój tata jest niezastąpiony. Nauczył mnie, jak być odważnym i uczciwym. Wiem też, że nie można mieć wszystkiego, co się chce. Tatuś mówi, że na wszystko trzeba ciężko pracować i uczyć się całe życie. Bardzo Go kocham, bo mnie nigdy nie zawiódł i kiedyś, jak dorosnę, chciałbym być taki jak on”.

„Pragnę, żebyś przyjechał do mnie, do mojej i Twojej ojczyzny. Tato, ostatni raz Cię widziałam sześć lat temu. Wiem, że musisz utrzymać rodzinę, z czegoś musimy żyć, ale ja chcę Cię więcej widzieć i z Tobą przebywać”.

„Teraz wszyscy tak rzadko ze sobą rozmawiamy… Rodzice są do późna w pracy, a dzieci są u babci, w przedszkolu, żłobku lub mają nianię”.

Laureaci zostali przyjęci bardzo gorąco przez organizatorów konkursu. Zwiedzili Senat, Sejm i Zamek Królewski.

Cieszymy się i gratulujemy Oli sukcesu.