Pasowanie na czytelnika 2013.

Pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie opowiadać mu baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi też widzieć rodziców czytających.

Przeprowadziłam wśród nowych czytelników naszej biblioteki krótki sondaż, w którym zadałam następujące pytania:

• Czy lubicie, gdy ktoś czyta Wam bajki, baśnie itp.?
  • Kto najczęściej czyta Wam w domu?
  • Jakich utworów lubicie słuchać najbardziej?

Dzieci odpowiedziały, że bardzo lubią, gdy czytają im rodzice, ale zwykle zdarza się to rzadko. Niektórym dzieciom czytają czasem babcie albo starsze rodzeństwo.  Jako ulubione utwory uczniowie wymieniali bajki i baśnie z kanonu dla dzieci. Utworów tych mogą oni słuchać wielokrotnie. Kilkoro dzieci odpowiedziało, że ich ulubionymi pozycjami są legendy i komiksy. Były też takie, które stwierdziły, że wolą oglądać kreskówki w telewizji.

Czytanie małym dzieciom książek to doskonała metoda wychowawcza. Główna rola przypada rodzicom, poprzez czytelniczą inicjację w domu oraz narzucenie zasady selekcji odbioru programów telewizyjnych. W pewnym stopniu pomóc mogą tutaj szkoła, biblioteka szkolna i publiczna. Wspólne czytanie aktywizuje dzieci oraz rodziców. Jest nie tylko okazją do poznania nowych książek, ale także do bliskiego kontaktu z rodzicami. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka.

26 listopada uczniowie klas 1a i 1b zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. W klasie 1c są dzieci 6-letnie, dlatego będziemy ich gościć w nieco późniejszym terminie.

Pierwszaki przynieśli swoje portrety wykonane samodzielnie dowolną techniką plastyczną. Zostali zapoznani z regulaminem korzystania z czytelni i wypożyczalni, następnie wysłuchali „Próśb książki”. Na pamiątkę wstąpienia w grono czytelników naszej biblioteki otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wspólnie przeczytaliśmy kilka wierszy dla najmłodszych, po czym długo rozmawialiśmy o korzyściach wynikających z nauki czytania ze zrozumieniem i korzystania z wypożyczalni. Dzieci obiecały, że będą wzorowymi czytelnikami. Na zakończenie pierwszej, oficjalnej wizyty wypożyczyły swoje pierwsze książki.