Rok błogosławionego Edmunda Bojanowskiego

Rok błogosławionego Edmunda Bojanowskiego 200. rocznica urodzin 1814 – 2014

W związku z przeżywaną 14 listopada rocznicą urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego przeprowadzony został w naszej Szkole Rodzinny Konkurs Plastyczny pt. „Błogosławiony Edmund Bojanowski opiekun dzieci, ubogich i chorych”. Celem Konkursu było poznanie osoby bł. Edmunda Bojanowskiego, rozwijanie zainteresowań plastycznych i wyobraźni twórczej dziecka, zaangażowanie członków rodziny przy wykonywaniu pracy.

W konkursie wzięły udział następujące osoby wraz z członkami swoich rodzin:

1. Kinga Białas, klasa II a
  31. Katarzyna Kozioł, klasa V a
  32. Jakub Nędza, klasa VI b
  33. Kamila Dochnal, klasa VI b

Uczestnicy nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i książkami.

Błogosławiony Edmund Bojanowski (ur. 14 listopada 1814 roku w Grabonogu, zm. 7 sierpnia 1871roku w Górce Duchowej), Edmund Bojanowski był synem Walentego i Teresy z Umińskich. Otrzymał wychowanie katolickie. W domu rodzinnym pielęgnowano polskie tradycje patriotyczne. Jak często w swoich listach i pamiętniku podkreślał błogosławiony, będąc dzieckiem, doświadczył łaski uzdrowienia z ciężkiej choroby, dzięki modlitwie matki w sanktuarium Matki Bożej w Gostyniu. Rodzice chcieli zapewnić Edmundowi gruntowne wykształcenie. Początkowo pobierał prywatne lekcje w domu. W 1832 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1836-1838 kontynuował studia w Berlinie. Największą jego pasją stała się wówczas literatura: pisał między innymi artykuły o polskich zabytkach, przetłumaczył na język polski wiersze liryczne, pieśni serbskie i czeskie, a także „Manfreda” George’a Byrona. Poważna choroba uniemożliwiła mu ukończenie studiów filozoficznych, które podjął na uniwersytetach we Wrocławiu i w Berlinie. Jako świecki mężczyzna 3 maja 1850 roku otworzył uroczyście ochronkę w Podrzeczu i założył Bractwo Ochroniarek. W Grabonogu założył „Dom miłosierdzia” dla sierot, ponadto apteki dla biednych, wypożyczalnie książek oraz czytelnie. Gromadził zgłaszające się do niego dziewczęta i przygotowywał je do pracy w swoim dziele. Wpajał im mocnego ducha wiary i uczył praktyk religijnych, takich jak modlitwa, rachunek sumienia, czytanie duchowne, medytacja oraz wzajemna miłość, a po pewnym czasie postanowił założyć zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Regułę tego zgromadzenia opracował przy pomocy wybitnych postaci swojej epoki (Jana Koźmiana, ks. Henryka Kajsiewicza, ks. Piotra Semenenki i innych). W roku 1855 arcybiskup poznański Leon Przyłuski udzielił Bojanowskiemu tymczasowego pozwolenia na jej przestrzeganie. Do Zgromadzenia zgłaszało się coraz więcej kandydatek i wzrastało zapotrzebowanie na ochroniarki. Równocześnie mnożyły się też różnego rodzaju trudności. W roku 1858 abp Leon Przyłuski przyjął Zgromadzenie pod opiekę Kościoła, a jego następca, abp Mieczysław Ledóchowski 27 grudnia 1866 roku zatwierdził definitywnie statuty i konstytucje służebniczek. W 1869 roku Edmund Bojanowski wstąpił w Gnieźnie do seminarium duchownego, lecz ze względu na słabe zdrowie musiał je opuścić. Przed śmiercią Bojanowskiego, która nastąpiła 7 sierpnia 1871 roku w Górce Duchownej, zgromadzenie miało w Wielkim Księstwie Poznańskim 22 domy i liczyło 98 sióstr. Oprócz tego jeszcze za życia Bojanowskiego służebniczki zaczęły pracować także w innych częściach Polski rozbiorowej: w Galicji, w Królestwie Polskim oraz na Śląsku. Edmunda Bojanowskiego beatyfikował Jan Paweł II 13 czerwca 1999 w Warszawie. Wspomnienie jego obchodzimy 7 sierpnia.

Więcej informacji możemy znaleźć na stronach: http://www.bdnp.pl/  http://skarbiecdobroci.pl/