Wycieczka od Sandomierza

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

KL. IV i V

Dnia 4 czerwca 2013 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Sandomierza, Ujazdu i Kurozwęk. Uczestnikami byli uczniowie klas Vb i IVb. Kierownikiem wycieczki była pani Agata Nowak, a opiekunami panie Iwona Galus i Jolanta Sadowska. Zbiórka została zaplanowana na 6:45 przed szkołą, gdzie czekał już podstawiony autokar.  W drodze towarzyszyły nam lekkie opady, co nie wróżyło zbyt dobrze wycieczce, lecz gdy dojechaliśmy do Sandomierza, około godziny 9:00, pomimo zachmurzenia nie padało. Po przywitaniu z przewodnikiem udaliśmy się do podziemnej trasy turystycznej, o której opowiedziała nam pani przewodnik. Następnie wyszliśmy na Bramę Opatowską z której rozpościerał się widok na całe miasto. Kolejnym etapem wycieczki była Bazylika Katedralna. Dotarliśmy na miejsce mokrzy, ponieważ zaczęło intensywnie padać. W Katedrze podziwialiśmy piękne obrazy i zabytkowe freski, które przedstawiła nam pani przewodnik. Następnie naszą uwagę przykuło 12 potężnych obrazów przedstawiających śmierć męczenników.  Każdy z nich przedstawia tyle przykładów śmierci, ile dni ma dany miesiąc. Istnieje legenda, że odnajdując datę własnych urodzin, można odnaleźć proroctwo na temat własnej śmierci. Po wyjściu z Katedry udaliśmy się do Kościoła św. Jakuba. Usłyszeliśmy tu legendę o powstaniu tego kościoła, legendę o śmierci męczenników i ciekawe wiadomości o kościele. Po wyjściu z kościoła stanęliśmy pod domem misjonarzy, ufundowanym przez Jana Długosza. Potem wybraliśmy się w półgodziny rejs Wisłą statkiem „Maria”.  Po krótkiej przerwie na zakup pamiątek odjechaliśmy w kierunku miejscowości Ujazd, aby zwiedzić ruiny magnackiego zamku „Krzyżtopór”.  Przewodnik opowiedziała nam o zadziwiających pomysłach magnata, który wybudował ten zamek.  Na koniec pojechaliśmy do Kurozwęk, gdzie zjedliśmy kiełbasę i wypiliśmy ciepłą herbatę.

Mimo deszczowej pogody, która towarzyszyła nam przez cały czas, wycieczka podobała się nam wszystkim i do domu dotarliśmy w dobrych humorach.

Wanda Komorowska 5b