11 listopada 2012

„Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona”.

Watch Later

Nie było Polski przez 123 lata na kartach Europy. A jednak udało się nam odzyskać niepodległość. Polska stała się prawdą.

Jaką? Jaka jest Polska?

„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,

na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,

stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;

świeciły się z daleka pobielane ściany,

tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni

topoli, co go bronią od wiatrów jesieni”.

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

To jest właśnie nasza Ojczyzna, gdzie „rozprężę szeroko ramiona, nabiorę w płuca porannego wiewu, w ziemię się skłonię błękitnemu niebu” (Julian Tuwim), - wolna i niepodległa, piękna i radosna.

W Zespole Szkół Gimnazjum im. Ofiar Katynia i Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Lisiej Górze obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akademię wykonała młodzież gimnazjalna z klas: 3b i 3d, przygotowana przez panią mgr Agnieszkę Szczerbę i pana mgr Huberta Żaka oraz uczniowie klas 4a i 4b szkoły podstawowej pod kierunkiem pań: mgr Marii Góreckieji mgr Agaty Nowak. Uroczystość uświetnił chór szkolny, kierowany przez panią mgr Marię Plebanek.

Uroczystość zmusza do refleksji na temat wolności – wartości bezcennej dla istnienia i trwania każdego narodu. Celem akademii było nie tylko ukazanie żmudnych dróg Polaków do niepodległości, ale też kształtowanie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, budzenie szacunku i przywiązania dla tradycji 11 listopada, wzbudzenie poszanowania dla wartości, o jakie walczyli nasi dziadowie i ojcowie.

„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”!

Pieśń wyrosła z hymnu Alojzego Felińskiego

(słowa; muzyka – Jan Nepomucen Piotr Kraszewski)