Statystyki

  • Odwiedziło nas: 681219
  • Do końca roku: 345 dni
  • Do wakacji: 152 dni

Kalendarium

Niedziela, 2019-01-20

Imieniny: Fabioli, Miły
Jesteś tutaj: Start / Harcerstwo

Harcerstwo

 

 

    


 

ROK 2018/2019

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ:

 

 

 


 

 

„Dokarmiaj ptaki mądrze” 

 

info - grafika...


 

 

 

Harcerze i „słodkie” ANDRZEJKI

 

 

info - grafika...


 

 

Harcerze również wspierają akcję

 

„DANONE- PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM” 

 

        Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Podziel się Posiłkiem”, organizowana dla programu przez Banki Żywności, odbywa się w największych sklepach w całej Polsce. Co roku uczestniczy w niej około 30 tysięcy wolontariuszy. Celem akcji jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci. Jak co roku nasza szkoła wsparła tą szlachetną inicjatywę. W dniu 24.09.2016 harcerze z naszej szkoły, korzystając z dobrego serca mieszkańców Lisiej Góry gromadzili na terenie sklepów SOLO produkty żywnościowe o długim terminie przydatności, takie jak: olej, mleko, makarony, przetwory, itp.

 

Dziękuję uczniom oraz ich opiekunkom p. Angelice Klimek i p. Agacie Nowak za empatię oraz poświęcenie wolnego czasu na bezinteresowne niesienie pomocy innym. 

 

Pedagog szkolny

 


 

 

Uwaga! Zbiórka zakrętek!!!

 

 

 

       Od września w naszej szkole rozpoczęła się zbiórka zakrętek. Harcerze z klasy Va: Mateusz Nowak, Tomasz Drwal, Krystian Sweder i Jędrzej Łuszcz w każdą środę na godzinie wychowawczej ( w godz. 1030 - 1115 będą chodzić po klasach i zbierać zakrętki, które muszą być spakowane i podpisane imieniem nazwiskiem, klasą oraz liczbą zakrętek. Wszystkie zebrane zakrętki są przekazywane potrzebującym.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w tej szczytnej akcji!

 


 

ROK 2015/2016

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ:

mgr ANGELIKA KLIMEK

mgr AGATA NOWAK


 

4 maja nastąpiło rozstrzygnięcie Harcerskiego Konkursu Plastycznego polegającego na pokolorowaniu mandali.

Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów klas IV – VI. Harcerze nagrodzili słodkościami 3 najlepsze prace, które należały do:

Gabrieli Gniewek, Emilii Klimek i Joanny Sumary.

Zwyciężczyniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Harcerze

 

 galeria


2 maja 2016 roku harcerze, jak co roku przed świętem Konstytucji 3 Maja, zabrali się za sprzątanie Pomnika Wdzięczności. Emilia Klimek i Lilian Lulek pozamiatały i uprzątnęły teren przy pomniku, umyły płytę, wyniosły stare znicze  i pozbierały śmieci.

Figla płatał wiatr, który mocno wiejąc, szybko ukwiecił teren przy pomniku liśćmi i kwiatami. 

galeria


Dokarmianie ptaków

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w tym okresie. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony. Dlatego harcerze postanowili pomóc ptakom rozwieszając na drzewach kule z ziaren.

galeria


 

HARCERSKIE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

Grudzień to nie tylko mikołajki, prezenty, potrawy wigilijne, ale także piękne stroiki bożonarodzeniowe. Harcerze postanowili wykonać ozdoby ze styropianowych bombek. Do pomocy włączyli się także najmłodsi uczniowie szkoły, którzy w tym czasie przebywali w świetlicy szkolnej. Wszyscy wspólnie świetnie się bawili, robiąc niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Na koniec, przy pomocy opiekunów, dzieci zapakowały stroiki w ozdobny papier, ozdobiły gałązkami świerku i zabrały do domów. 

galeria...


 

Harcerskie andrzejki

Koniec listopada i imieniny Andrzeja to czas na harcerskie przepowiednie i wróżby. Na andrzejki w tym roku zostali zaproszeni uczniowie z najmłodszych klas. Wszyscy świetnie się bawili, gdyż wróżących było wielu, a wróżby przeróżne. Każdy znalazł coś dla siebie. Harcerze nie zapomnieli także o nauczycielach, każdego poczęstowali ciasteczkiem z wróżbą.

 galeria...


 

HARCERSKA AKCJA  CHARYTATYWNA

         Harcerze swoją działalność roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęli od wyboru sekcji charytatywnej. W tym roku tworzą ją uczniowie klasy Vb: Gabrysia Gniewek, Paulina Madej, Ola Słomska i Patryk Kozioł. W każdą środę można przynosić do szkoły zebrane zakrętki. Na opakowaniu należy zapisać klasę i ilość zakrętek. Harcerze przejdą po klasach i je odbiorą. Pod koniec roku klasa, która zbierze ich najwięcej, otrzyma słodką nagrodę. Zakrętki zostaną przekazane potrzebującym dzieciom, aby mogły zamienić je na turnusy rehabilitacyjne lub wózki inwalidzkie. 

galeria...


 

ROK 2014/2015 

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ:

mgr AGATA NOWAK 


 3 MAJA

                  Harcerze znowu nie zapomnieli o majowych świętach. Ola Osińska, Julka Kuca i Dominika Łabno posprzątały Pomnik Wdzięczności i teren wokół obiektu.

3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Kinga Dochnal, Ola Osińska, Jakub Lulek i Miłosz Miotła pełnili wartę honorową przy Pomniku Wdzięczności w Lisiej Górze.

 galeria...


 

HARCERSKIE FERIE NA LODOWISKU  

 

Jak co roku nasi harcerze  z opiekunami(p. A. Kacer – Pałkowska , p. A. Klimek, p. A. Nowak, p. R. Kocoł), aby nie leniuchować w czasie ferii, udali się na lodowisko do Tarnowa.

Zabawa była wyśmienita, warunki bardzo dobre. Szkoda jedynie, że tercja trwała tak krótko.

Zapraszamy znów za rok.

galeria...


  

 

Harcerskie  Światełko Betlejemskie

 

 

   Światełko Betlejemskie, jak co roku zagościło w naszych domach. Harcerze odpalili je w Tarnowie po południu, a wieczorem uroczyście w asyście ks. Grzegorza wnieśli do Kościoła Parafialnego w Lisiej Górze. Wielu mieszkańców czekało na światełko już przed kościołem, gdyż w niedzielę podczas ogłoszeń parafialnych dowiedzieli się, że jak co roku, znów będą mieli możliwość przynieść kawałeczek Betlejem do domu. 


 

     Koniec listopada to czas na andrzejki. W tym roku harcerze z klasy VI b przygotowali wróżby dla młodszych kolegów i koleżanek. Zabawa była przednia, „wróżbici” świetnie obeznani z magią, a dzieci bardzo zadowolone. Zapraszamy znów za rok…

 

galeria...


   

     

      11 listopada harcerki z naszej Szkoły Podstawowej: Aleksandra Osińska, Paulina Janiszewska, Aleksandra Wójcik i Magdalena Węgrzyn pełniły wartę honorową przy Pomniku Wdzięczności w Lisiej Górze. Towarzyszyły im, z zapalonymi pochodniami, Patrycja Gumola i Patrycja Szatko z Gimnazjum.

Dziękujemy dziewczynom za poświęcony czas w chłodny, jesienny poranek. 

    

 


 

 

 „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie.”

Stefan Wyszyński

Pod koniec października harcerze wybrali się na sprzątanie Pomnika Wdzięczności przy cmentarzu parafialnym w Lisiej Górze. Cztery dziewczynki z VIa szybko uwinęły się, pozamiatały liście i przetarły pomnik. Dziękujemy Oli Osińskiej, Lilii Witek, Julii Kucy i Natalce Bogacz.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.”

Wisława Szymborska

 

galeria...

 


 

    W połowie października, jak co roku, odbyło się ognisko harcerskie. Wzięli w nim udział harcerze z VI klasy oraz dziewczyny z klas piątych, które chciałyby dołączyć do naszego grona. Pogoda była wyśmienita, kiełbaski i ziemniaczki pyszne, a zabawa wyborna. Dziewczyny z klasy sportowej oczywiście nie obyły się bez piłki i rozegrały mini-mecz.

Wieczorem wszyscy zadowoleni rozeszli się do domów. Na kolejne ognisko zapraszamy w czerwcu. 

 galeria...


 

    Tradycją naszej szkoły jest już pomoc charytatywna. Nie mogło więc zabraknąć w tym roku sekcji harcerskiej, której zadaniem będzie zbiórka zakrętek dla Matyska.

Zachęcamy wszystkich do przynoszenia policzonych, czystych zakrętek, które następnie przekazujemy rodzicom Mateuszka. W roku szkolnym 2013/2014 Kinga Dochnal i Paweł Jachym z klasy VIb postanowili podzielić się swoim wolnym czasem z innymi, można więc do nich przynosić zakrętki. 


   

     25 czerwca harcerze zakończyli akcję zbierania zakrętek dla Matyska. Po dokładnym podliczeniu okazało się, że to najmłodsza klasa – „0” zwyciężyła w rywalizacji. Nagrodą były cukierki i 2 czekolady dla uczniów, którzy przynieśli najwięcej zakrętek.

    Nasza sekcja charytatywna – Kamila Żołądź i Patryk Bogacz spisali się na medal, gdyż wykonali kawał dobrej roboty, zbierając, licząc i pakując zakrętki przez cały rok.

     Bardzo im dziękujemy.

     Rok 2013/2014 także upłynie pod hasłem zbierania zakrętek dla Matyska. Prosimy wszystkich uczniów o przyłączenie się do naszej akcji niesienia pomocy choremu Mateuszkowi, gromadzenie niepotrzebnych zakrętek i przynoszenie ich do szkoły w jak największej ilości. W tym roku sekcję charytatywną tworzą uczniowie klasy VI b – i to oni zajmą się zbiórką zakrętek pod opieką p. A. Klimek i p. A. Nowak.

Bądźmy wrażliwi na cierpienie innych i nieśmy im pomoc oraz radość Uśmiech

 galeria...


 

ROK 2013/2014 

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ:

mgr ANGELIKA KLIMEK

mgr AGATA NOWAK


 

 

        Harcerze jak co roku przygotowali ozdoby wielkanocne. W tym roku były to przepiękne, włóczkowe kurczaczki, które dzieci zabrały do domu.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 galeria...


 HARCERZE NA LODOWISKU.

Tak harcerze, pod opieką drużynowych: p. Agaty Nowak i p. Angeliki Klimek, spędzali ferie zimoweUśmiech

galeria... 


     

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju

„Betlejemskie Światło Pokoju ma sens wtedy, kiedy dzielimy się nim z innymi.”- jak co roku harcerze z Lisiej Góry udali się do Hufca w Tarnowie, skąd przywieźli światełko do naszej miejscowości. Zagościło ono podczas pięknych jasełek szkolnych w hali gimnastycznej. Wieczorem zaś, podczas mszy św. roratniej, Natalia Bogacz i Aleksandra Osińska zaniosły je do kościoła, aby podzielić się „ciepłem” z mieszkańcami Lisiej Góry.

Betlejemskie Światło Pokoju – coroczna harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.

 

           

  


 

Andrzejki to święto bardzo popularne w Polsce i kojarzy się nam przede wszystkim z wróżbami. Nasi harcerze, w przeddzień imienin Andrzeja, tradycyjnie postanowili zabawić się w przepowiadanie przyszłości. Przygotowali dla kolegów kilka popularnych zabaw: ustawianie od ściany do progu butów, losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, losowanie imienia przyszłego małżonka, nazwy przyszłego zawodu. Wszyscy fantastycznie się bawili, a wróżby traktowali z przymrużeniem oka.

 galeria...


     

 

     8 listopada 2012 r. p. Marzena Kuta przeprowadziła szkolenie dla harcerzy. Dotyczyło ono udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach, które najczęściej przytrafiają się ludziom. Harcerze dowiedzieli się, co robić w przypadku skaleczeń, stłuczeń, złamań, omdleń, oparzeń czy utonięcia. Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. Pani pielęgniarka zwróciła szczególną uwagę na to, aby nie bać się wzywać fachowej pomocy. Pokazała techniki usztywniania kończyn w przypadku złamań i przypomniała, że masaż serca ratuje życie.

Pani Marzenie za poświęcony nam czas bardzo dziękujemy.

galeria... 


 

     11 listopada 2012 r. wybrani harcerze z naszej szkoły pełnili uroczystą wartę przy Pomniku Wdzięczności w Lisiej Górze.

BÓG, HONOR, OJCZYZNA – te wartości były najważniejsze dla naszych żołnierzy walczących o niepodległość Polski. Te wartości również są najważniejsze dla naszych harcerzy i w zgodzie z nimi wychowywani są nasi młodzi patrioci. Idealnym momentem do tego, aby przypomnieć sobie o tych wartościach, jest Święto Niepodległości.

Gabriela Cierpich i Wanda Komorowska były obecne w czasie składania kwiatów i wieńców przez wybitne osobistości z naszego regionu. Szkołę reprezentowali także członkowie pocztu sztandarowego: Dominika Olszówka, Szymon Białas i Karolina Kurczab. 

galeria...


      31 października harcerze ze Szkoły Podstawowej w Lisiej Górze jak co roku włączyli się w akcję uprzątania „Pomnika Wdzięczności”, upamiętniającego pomordowanym w walce o niepodległy byt Państwa Polskiego, usytuowanego na placu przykościelnym w Lisiej Górze obok kaplicy cmentarnej. Tablica na pomniku zawiera 34 nazwiska osób, które złożyły ofiarę życia na Ołtarzu Ojczyzny.

         Pomnik zdobią symbole:

  • orzeł w koronie,
  • Polska walcząca,
  • oświęcimskie pasiaki,
  • emblemat więźniów politycznych okresu stalinowskiego (1939-1956).

Na pomniku widnieje napis: „Cześć i Chwała Poległym za Ojczyznę”.

       Kamila, Ola, Weronika, Olek i Kamil umyli pomnik, wyczyścili płytę i pozamiatali liście, które licznie leciały z rosnących obok drzew. Zapaliliśmy znicze ku ich pamięci.W ten sposób oddaliśmy hołd bohaterstwu ofiar. Pełni satysfakcji oraz z poczuciem wypełnienia naszego patriotycznego obowiązku udaliśmy się do domów.

          


"Żyć to znaczy pomagać innym. Trzeba się troszczyć o cudze szczęście, by samemu być szczęśliwym”.

Raol Follerau

      Już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej – zbierania zakrętek dla Matyska. W ciągu ubiegłych dwóch lat udało się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy zakrętek, którymi wspomogliśmy wyjazdy chłopczyka na turnusy rehabilitacyjne. W tym roku akcję znów wspierają harcerze z opiekunami p. Angeliką Klimek i p. Agatą Nowak. Sekcję charytatywną tworzą Kamila Żołądź i Patryk Bogacz, którzy odbierają zakrętki od wszystkich uczniów naszej szkoły.

 

 

 


 

 

NASZ TWÓRCZOŚĆ.

    Podczas ostatniej wycieczki do Karpackiej Troi harcerze brali udział w warsztatach ceramicznych. 25 października 2012 r. do szkoły zostały przysłane ich wyroby gliniane, które organizatorzy wypalili w piecu. Jest to samodzielna twórczość skautów, która dostarczyła im wiele satysfakcji. Gratulujemy pomysłowościUśmiech

 galeria...

 


 

   

      26 września 2012 r. harcerze z Zespołu Szkół w Lisiej Górze pojechali na wycieczkę historyczną do Karpackiej Troi w Trzcinicy.  Dzieci brały tam udział w warsztatach garncarskich i łuczniczych. Następnie z przewodnikiem zwiedziły Skansen Archeologiczny, w którym znajduje się około 160 tys. zabytków z epoki brązu – czyli sprzed około 4 tys. lat. Harcerze mieli okazję zwiedzić średniowieczny gród z podgrodziami i wałami. Na koniec oglądnęli film edukacyjny, dotyczący prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Trzcinicy.

Wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domów.Uśmiech


galeria...


 

ROK 2012/2013

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ

mgr ANGELIKA KLIMEK

mgr AGATA NOWAK


 

 

ZBIÓRKA ZAKRĘTEK ZAKOŃCZONA

 

 

 

 

 

 

22 czerwca Harcerze podsumowali całoroczną zbiórkę zakrętek dla Matyska.

Klasa I a zebrała 29689 zakrętek, co dało jej pierwsze miejsce! Wyluzowany

 Zwycięzców nagrodzono cukierkami.


 

JAZDA FIGUROWA W "HARCERSKIM" STYLU

      1 marca 2012 roku harcerze udali się z p. A. Nowak i p. A. Klimek na lodowisko do Tarnowa. Było ono prawie puste, więc dzieci szalały na całego. Tylko szkoda, że tercja taka krótka.

galeria...


 

Z BAJKĄ DO ...... PRZEDSZKOLA

     8 stycznia 2012 r. nasi harcerze zostali zaproszeni do przedszkola na Bal Karnawałowy – „ Z bajka przez świat”. 

Do każdej grupy przedszkolnej udały się nasze dzieciaki przebrane za postacie bajkowe. Do Kotków – Kot w butach (Kamila Żołądź), do Żabek – Żabka (Weronika Peroń), do Krasnoludków – Królewna Śnieżka (Magdalena Kuta) , a do Smerfów  Łasuch i Laluś (Dominika  Olszówka i Weronika Stańczyk) . Zabawa była bardzo udana!!!

galeria... 

 


 

Betlejemskie Światełko Pokoju

      20 grudnia 2011 roku Karolina Kubisztal i Dagmara Pniewska udały się z opiekunkami po Betlejemskie Światełko Pokoju do tarnowskiego Hufca.  Harcerze, jak co roku,  wniosą światełko na Wigilię szkolną i podzielą się nim z mieszkańcami Lisiej Góry podczas mszy świętej. 

 


 

Stroiki świateczne 

          W grudniu odbyła się kolejna zbiórka Harcerzy, podczas której dzieci wykonywały stroiki świąteczne. Wszystkie robione były na pieńkach, do których przyklejone zostały  gałązki świerkowe.  Stroiki wyszły bardzo ładne. Jeden dostała pani sekretarka, drugi został w szkole na konkurs stroików, resztę dzieci zabrały do swoich domów.

galeria...

 


 

HARCERSKIE WRÓŻBY Mrugnięcie

       Harcerze, jak co roku świetnie przygotowali się na szkolne Andrzejki.  Do każdego z wróżących ustawiały się długie kolejki dzieci ze wszystkich klas. Można było spróbować pysznych ciasteczek z wróżbą, które specjalnie na tę okazję upiekła mama Ani Prusak (bardzo dziękujemy Uśmiech).  Harcerze wróżyli m. in. z kilku rodzajów kart, szpilek, butów, obierek z jabłek, czy specjalnie przygotowanych atrybutów wróżbiarskich. Zabawa była wspaniała! Uśmiech

 galeria...


 

11 listopada – DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI

              W dniu 11 listopada 2011r harcerze naszej szkoły pełnili wartę honorową przy Pomniku Wdzięczności w Lisiej Górze. Po uroczystej mszy zapalili także znicze na grobach żołnierzy poległych za Ojczyznę. 

 

 


 

 

        Kilka dni przed Wszystkich Świętych przedstawicielki Harcerzy udały się na cmentarz parafialny, aby posprzątać Pomnik Wdzięczności i groby żołnierzy poległych w czasie wojen. Renata i Karolina pozamiatały i umyły pomniki oraz teren przyległy, aby dobrze przygotować te miejsca na liczne znicze, które zapłonęły 1 listopada.


 

 

     29 września 2011 roku w lasku niedaleko szkoły odbyło się ognisko harcerskie. Dzieci upiekły kiełbaski, kukurydzę, chleb i jabłka. Nie zabrakło także ziemniaczków. W wolnej chwili bawiły się w chowanego i gonitwy.

Zabawa była wyśmienita!!!                

  galeria....


 

 

         W roku szkolnym 2011/2012 Harcerze wraz z całą szkołą znów przyłączają się do akcji zbiórki zakrętek. W tym roku odpowiedzialne za akcję będą dziewczyny z klasy VI:

 - Ania, Kinga, Renata i Karolina. 


        

ROK 2011/2012 

OPIEKUNAMI DRUŻYNY HARCERSKIEJ SĄ:

mgr ANGELIKA KLIMEK

mgr AGATA NOWAK


 

CHARYTATYWNA ZBIÓRKA 2010/2011  ZAKOŃCZONA.          

         

          W czerwcu 2011 r. harcerze z naszej szkoły zakończyli charytatywną zbiórkę zakrętek. Wygrała klasa IV A, której udało się uzbierać 8488 sztuk. W sumie wszystkie klasy nazbierały ponad 54 tys. nakrętek, które zostały zapisane. Oprócz tego wielu uczniów zostawiało niepodpisane reklamówki z  nakrętkami, więc na pewno jest ich dużo więcej.  Zakrętki zostaną w tym miesiącu przekazane potrzebującym. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy, a klasa IV A otrzymała zasłużone cukierki zakupione przez Harcerzy.