Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

RAJD TARNOWSKI - HISTORIA

27.09.2018 r. uczniowie klas VIII a i VIII b pod opieką wychowawczyń, mgr Beaty Barwacz i mgr Iwony Galus oraz pedagoga szkolnego, mgr Katarzyny Boduszek-Wróbel,  wzięli udział w XVIII Rajdzie Patriotyczno-Turystycznym szlakami żołnierzy września
1939 r. po Tarnowie. Pomimo niesprzyjającej aury udało się zrealizować bogaty program rajdu, który rozpoczęliśmy od zwiedzenia tarnowskiego dworca kolejowego. Następnie udaliśmy się:

• w kierunku ulicy Urszulańskiej, przy której znajdowała się siedziba hitlerowskiego Gestapo,
  • do kościoła św. Maksymiliana Kolbego,
  • pod kamienicę w której urodził się Józef Bem,
  • do zabytkowego kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej przy tarnowskim Burku.
  •  na Stary Cmentarz,
  • pod Zakład Karny,
  • pomnik Wincentego Witosa,
  • pod budynek Starej Łaźni żydowskiej, gdzie odwiedziliśmy pomnik  upamiętniający pierwszy masowy transport więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Nasza wędrówka zakończyła się spotkaniem grup uczestniczących w rajdzie na placu Ofiar Stalinizmu, gdzie uczniowie z różnych klas zapalili znicze pod pomnikiem. Organizatorzy rajdu przygotowali dla uczestników pakiety z upominkami za udział, jak również przeprowadzili quiz wiedzy na temat II Wojny Światowej, w którym zwyciężył Jędrzej Dobek, uczeń klasy VIII b.

Zarówno uczniowie, jak i na nauczyciele sprawujący opiekę, uważają rajd za bardzo udany. Uczniowie nabyli sporo wiedzy na temat historii Tarnowa, co mamy nadzieję zaprocentuje zwiększeniem zainteresowania historią naszego regionu.