WYCIECZKA KLAS V DO SANDOMIERZA

WYCIECZKA KLAS V

DO SANDOMIERZA

Pod koniec maja 2018 r. klasy piąte udały się na wycieczkę do Sandomierza, Ujazdu i Kurozwęk. Pogoda była piękna, w sam raz na całodziennie zwiedzanie. Pierwsze kroki w Sandomierzu skierowalismy do  Podziemnej TrasyTurystycznej, z którą związana jest legenda o Halinie Krępiance. Potem weszliśmy na szczyt  Bramy Opatowskiej - jednej z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Zobaczyliśmy także Pierścień z krzemieniem pasiastym - symbolem Sandomierza.W drodze na rejs statkiem  przeszliśmy przez Furtę Dominikańską, zwaną "Uchem Igielnym". Półgodzinny rejs po Wiśle był dla nas chwilą odpoczynku, gdyż czekały na nas kolejne atrakcje. Przewodnicy zabrali nas do lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi, który charakteryzuje się niezwykłą malowniczością. Ostatnim podziwianym przez nas zabytkiem była Bazylika Katedralna zbudowana w XIV wieku. Na koniec czekało na nas bicie pamiątkowej monety sandomierskiej, lody oraz czas wolny.

Kolejne miejsce to Ujazd i przepiękny zamek Krzyżtopór założony przez Krzysztofa Ossolińskiego w XVII wieku. Z ciekawością słuchaliśmy historii budowy, a nastepnie zniszczenia zamku podczas potopu szwedzkiego.

Zadowoleni, ale i zmęczeni, udaliśmy się do Kurozwęk, gdzie w pałacowych komnatach czekała na nas przepyszna obiadokolacja. W końcu przyszedł czas na ostatnią atrakcję – zwiedzanie Mini ZOO, w którym znajdują się stada bizonów, lamy, osły króliki, świętojańskie owieczki, strusie i inne zwierzaki. Po krótkiem relaksie na placu zabaw udaliśmy się w kierunku Lisiej Góry.