PIELGRZYMKA DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNYCH

PIELGRZYMKA DZIECI

PIERWSZOKOMUNIJNYCH

W dniu 10 maja 2018 roku odbyła się pielgrzymka dziękczynna do Wadowic. Uczestniczyły w niej dzieci z klas trzecich, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunię świętą. W pielgrzymce wzięło udział 53 dzieci wraz z rodzicami i bliskimi, panie wychowawczynie: Anna Taraszka, Agnieszka Klonowicz, Lidia Kawa, a także pani Justyna Golec i siostra Barbara Mądro, łącznie 121 osób. Pątnicy zwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny Świętego Jana Pawła II, miejsce dzieciństwa i młodości Papieża. Następnie uczestnicy pielgrzymki udali się do  Bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i na Mszę świętą, której przewodniczył ks. Tadeusz Łojas SAC.

Zawierzyli swe życie Bogu i prosili o wstawiennictwo św. Jana Pawła II w tym szczególnym miejscu, gdzie Papież podczas swej pielgrzymki do Polski 16 czerwca 1999 r.  mówił: „Z wielkim wzruszeniem patrzę na to miasto lat dziecięcych, które było świadkiem mych pierwszych kroków, pierwszych słów i tych - jak mówi Norwid - <<pierwszych ukłonów>>, co są <<jak odwieczne Chrystusa wyznanie: „Bądź pochwalony!”>> (por. „Moja piosnka”). Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego... Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom, i wypowiedzieć słowa, którymi wita się domowników po powrocie z dalekiej drogi: <<Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!>>A dom był tutaj za moimi plecami przy Kościelnej. (…) A kiedy patrzyłem przez okno widziałem na murze kościelnym zegar słoneczny i napis: <<Czas ucieka, wieczność czeka>> (…) Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i komunii św. Tu byłem ministrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa (...). Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej świątyni i z tej parafialnej wspólnoty, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask”.

Ufamy, że czas spędzony na pielgrzymim szlaku zaowocuje dobrymi postawami w przyszłym życiu.