Wtorek, 2024-04-23

ZESPÓŁ LUDOWY „ZBRUCZ” Z TARNOPOLA

ZESPÓŁ LUDOWY

„ZBRUCZ” Z TARNOPOLA

Gościliśmy Zespół Ludowy „Zbrucz” z Tarnopola. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy rzeki  Zbrucz, która jest dopływem Dniestru w Zachodniej Ukrainie.

Tancerze z prawdziwym kunsztem wykonali tańce gruzińskie, cygańskie oraz ludowe: ukraiński kazaczok, zakarpacki dembotaniec. Pięknie prezentowali się w strojach regionalnych, charakterystycznych dla każdego układu. Prowadzący koncert zaprezentował kilka instrumentów muzycznych, zagrał na nich, podał nazwy ukraińskie i polskie.

Już od pierwszych taktów muzyki soliści zespołu podbili serca naszych uczniów i nawiązali z nimi świetny kontakt. Zaprezentowali kolędy i piosenki ukraińskie a także polskie. Z zachwytem i  wielką radością nasi widzowie, wspólnie z artystami, zaśpiewali „Szła dzieweczka do laseczka” i „Hej, sokoły”. Nie zabrakło też spontanicznej zabawy tancerzy z najmłodszymi uczniami naszej szkolnej publiczności.

Mamy nadzieję, że ta grupa folkloru ludowego, która wywarła na nas duże wrażenie, znów nas kiedyś odwiedzi.