EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 WRZEŚNIA OBCHODZILIŚMY EUROPEJSKI DZIEŃ

JĘZYKÓW OBCYCH

26 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języków Obcych. To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku  z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Europa licząca 47 państw obejmuje 24 języki mające status języka oficjalnego. Na różnorodność oraz bogactwo językowe Europy składają się następujące języki urzędowe: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, francuski, polski, niderlandzki, szwedzki, grecki, rumuński, czeski, portugalski, bułgarski, węgierski, duński, słowacki, fiński, litewski, łotewski, estoński, słoweński, irlandzki, maltański oraz chorwacki.

Jednym z głównych celów Europejskiego Dnia Języków Obcych jest przedstawienie korzyści płynących z uczenia się języków, a także promowanie różnorodności językowej oraz kultury Europy. Dzięki znajomości języków obcych nawet najbardziej odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury – bardziej zrozumiałe.

Jak co roku nauczyciele języków  obcych wykorzystują ten dzień  w Szkole Podstawowej, aby zwrócić uwagę  dzieci na korzyści płynące z uczenia się języków obcych. Jest  to również świetna okazja, aby uaktywnić uczniów. Ich pomysłowość i z wielkie zaangażowanie były naprawdę imponujące. Imprezę rozpoczęło przedstawienie  klas VI -tych zorganizowane w ramach zajęć innowacyjnych - kółka teatralnego z j. angielskiego. Miało ono na celu w zabawowy sposób ukazać konieczność uczenia sie języków obcych i płynące z tego korzyści.

Następną częścią był konkurs klas 4- 6. Uczniowie każdej klasy tydzień wcześniej  losowali państwo europejskie, które mieli ciekawie zaprezentować . Wszystkie prezentacje były niezwykle pomysłowe, wspaniałe rekwizyty i kostiumy mogły naprawdę zadziwić. Pojawił się Szkot, mim muszkieter, Napoleon, torreadorzy, bogowie greccy i wiele innych postaci. Rekwizyty takie jak 3 metrowa wieża Eiffela, Londyński czerwony autobus, byk ubarwiały całość.

Jury w składzie: dyr. Jerzy Sadłoń, mgr K.Piotrowska, mgr J. Sadowska, mgr Monika Żurkowska - Skrabacz oraz reprezentanci poszczególnych klas mieli trudny wybór.

Ostatecznie wyniki zostały ogłoszone:

I miejsce zajęła klasa VI b   za prezentację Czech.

II  miejsce klasa IV c   za prezentację Anglii.

III miejsce klasa V a   za prezentację Hiszpanii.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.